„Potyczki z polszczyzną”, czyli ile wiem o własnym języku :)

„Nie ma nic lepszego niż język, który jest łącznikiem życia społecznego, kluczem do wiedzy, organem prawdy i rozsądku oraz modlitwy” ( Ezop – bajkopisarz grecki żyjący w VI w. p.n.e.)
W ramach szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, grupa uczniów
z najstarszych klas (7a,7b oraz 8 pod opieką p. Joanny S-F, wzięła udział w „Potyczkach z polszczyzną” przygotowanych przez zielonogórski oddział Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego i Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Potyczki miały formę gry Kahoot, którą nasi uczniowie dobrze znają. Celem przedsięwzięcia było kształtowanie świadomości językowej uczniów, popularyzacja wiedzy na temat języka ojczystego, uwrażliwianie uczniów na poprawne posługiwanie się polszczyzną. Konkurs przebiegł w miłej, ale jak na okoliczność przystało, naukowej i poważnej atmosferze. Zwycięzcami zmagań okazali się:
1 miejsce – Mateusz B. – kl.7b
2 miejsce – Karina S. – kl. 7a
3 miejsce – Seweryn C. – kl.8
Wszyscy uczestnicy udowodnili, że „Polacy nie gęsi i swój język mają” i znają 🙂.

Dla podkreślenia istoty MDJO, na dolnym holu pojawiła się obszerna gazetka, zawierająca ciekawostki, łamańce językowe, frazeologizmy oraz trudności językowe, zarówno naszej rodzimej mowy, jak i mowy ukraińskiej, bo przecież od roku gościmy w naszych progach uczniów narodowości ukraińskiej.

Wystawki przygotowała, z wielkim wsparciem dziewcząt z kl. 7b (Mai i Amelii), p. Joanna we współpracy z p. Oksaną.

Mamy nadzieję, że choć ziarenko w tej wiedzy pozostało w pamięci naszych żaków.