Ach, ten Toruń! Wycieczkowe wspomnienia uczniów klas I-III.

Toruń jest jednym z najchętniej wybieranych miast, jako cel zorganizowania wycieczki szkolnej. Czy wiecie dlaczego? Odpowiedź jest prosta. To jedno z najpiękniejszych miasto w Polsce. Wybierając trasę wycieczki od razu pomyśleliśmy o piernikowym mieście, ponieważ właśnie w Toruniu dzieci i młodzież poszerzają swoją wiedzę historyczną, geograficzną, fizyczną, astronomiczną i plastyczną. 16 maja w słoneczny, poniedziałkowy poranek uczniowie klas I-III wyruszyli na wycieczkę do Torunia. Droga minęła bardzo szybko, gdyż umilały ją koleżeńskie rozmowy. Wizytę zaczęliśmy od spaceru po starym mieście, podczas którego pani przewodnik przytaczała ciekawe legendy i opowieści, dotyczące mijanych zabytków. Po wyczerpującej wędrówce przyszedł czas na domowy obiad, który pokrzepił wszystkich do dalszego zwiedzania bogatej w zabytki starówki. Następnym punktem wycieczki był seans w Planetarium. Tego obiektu nie mogło zabraknąć w mieście urodzenia największego polskiego astronoma. To jedna z największych atrakcji Torunia, w której popularne pokazy astronomiczne – zależnie od tematu – opowiadają o wielkości i budowie Wszechświata, opisują najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliżają tajemnice planet i galaktyk. Po pełnym wrażeń pobycie w Planetarium nadszedł czas na samodzielne wypiekanie przez uczniów pierników. Zgodnie z tradycyjną recepturą, w Żywym Muzeum Piernika dzieci uczyły się najstarszego fachu. Zajęcia urozmaicał fakt, iż prowadzący porozumiewali się z uczestnikami gwarą charakterystyczną dla ziemi chełmińskiej.

Miłym akcentem kończącym wizytę w Toruniu było wspólne zdjęcie przy domu Mikołaja Kopernika oraz zakup pamiątek i pierników. Z uśmiechami rysującymi się na zmęczonych twarzach powróciliśmy do Ruśca, planując kolejne wojaże. ;o)

E.M., M.K., D.F., T.Ł.