UCZNIOWIE KLAS 5B, 6A I 6B NA SZLAKACH GÓR STOŁOWYCH

Po miesiącach oczekiwań spora grupa uczniów naszej szkoły wraz z czterema opiekunami: p. Urszulą Kowalską, p. Agnieszką Stępień, p. Iwoną Kurzawa oraz p. Robertem Trojanowskim w dniach 9-11 maja 2022r. wybrała się na wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej.

Celem naszej wycieczki było poznawanie kraju, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii, poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego oraz podnoszenie sprawności fizycznej.

Uczniowie mieli okazję zwiedzić dolną część Twierdzy Kłodzkiej – chodniki minerskie, wysłuchać prelekcji dotyczącej dziejów, historii i legend Kłodzka. Duże wrażenie zrobiła na nas Bazylika w Wambierzycach, zwana Śląską Jerozolimą. Następnie wybraliśmy się do rezerwatu przyrody Błędne Skały. Większości bardzo podobało się przeciskanie przez szczeliny skalne.

Następnego dnia pojechaliśmy Drogą 101 Zakrętów do Parku Narodowego Gór Stołowych. Tam wspięliśmy się po 665 schodkach na najwyższy szczyt tych gór, czyli Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), skąd podziwialiśmy piękne widoki na okolice, jak również oglądaliśmy fantastycznie wyrzeźbione przez wiatr, deszcz i lód formy skalne przypominające ludzi i zwierzęta. Oprócz widowiskowych skał przechodziliśmy przez głębokie wąwozy i korytarze (Piekiełko, Diabelska Kuchnia). W niektórych zacienionych rozpadlinach leżał jeszcze śnieg.

Kolejnym punktem dnia było odwiedzenie pobliskich uzdrowisk – Duszniki Zdrój i Kudowa Zdrój, gdzie mogliśmy degustować wody mineralne z dużą zawartością żelaza. Spacerując po parku, delektowaliśmy się piękną pogodą.

Ostatniego dnia zwiedziliśmy Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego.

Skansen, jak potocznie nazywane jest muzeum, jest malowniczo położony na zboczu góry w Pstrążnej. Tworzą go głównie stare chaty i domy z wiejskiej dzielnicy Kudowy oraz zabytkowe obiekty budownictwa drewnianego z całego regionu. Na jego terenie można zwiedzać kompletne zabudowania wiejskie, obejmujące 17 zabytkowych obiektów. Mieliśmy również okazję brać udział w warsztatach wypieku chleba oraz jego konsumpcji.

Następnie udaliśmy się do Kaplicy Czaszek w Czermnej. Co w niej jest takiego ciekawego? Kaplica Czaszek to zbiorowy grobowiec, w którym pochowano czaszki oraz kości osób zmarłych podczas epidemii cholery, ofiar wojny 30-letniej oraz ofiar wojen śląskich z okresu XVI i XVII wieku. Ściany i sufit kaplicy wyłożone są ponad 3 tysiącami czaszek i piszczeli. Szczątki ludzkie znajdują się również pod podłogą kaplicy, gdzie pochowano dodatkowe 21 tysięcy czaszek.

Przed powrotem do domu przyszła pora na posiłek w Kłodzku. Mieliśmy szczęście zjeść gruzińskie danie zwane chaczapuri imeruli serwowane przez szefa kuchni w restauracji po kuchennych rewolucjach Magdy Gessler.

I to koniec naszej wycieczki. Po paru godzinach spędzonych w autokarze dotarliśmy do Ruśca i zakończyliśmy naszą przygodę. Była to jedna z najfajniejszych wycieczek! Zapamiętamy ją  na długo, ale co dobre szybko się kończy. I tym sposobem kolejny, śliczny kawałek Polski mamy zwiedzony.