Tydzień integracji polsko – ukraińskiej. Podsumowanie akcji :)

Drugi tydzień grudnia minął w naszej szkole pod hasłem integracji polsko-ukraińskiej. Chociaż nasi koledzy i koleżanki z Ukrainy są  z nami już niespełna od roku, to każda okazja jest dobra, by dowiedzieć się więcej o sobie: my o Ukrainie, a Ukraińcy o Polsce. Żeby poczuć się ze sobą jeszcze lepiej, żeby zbliżyć się do siebie. Taki też był zasadniczy zamysł tygodnia integracji.

Każdego dnia odbywały się zajęcia i warsztaty, które przybliżały kulturę, obyczaje czy tradycje kulinarne tak Polski, jak i Ukrainy.

Wachlarz spojrzeń na obydwa kraje był bardzo szeroki. Uczniowie poznawali zwyczaje bożonarodzeniowe, wykonując wspólnie kartki świąteczne. Mieli okazję poznać tradycyjne potrawy ukraińskie, które nie tylko były tematem opracowanych prezentacji. Dania kuchni ukraińskiej pojawiły się także na naszej szkolnej stołówce. Mamy naszych uczniów, pani Oksana i panie Ukrainki mieszkające w Ruścu przygotowały potrawy kuchni ukraińskiej. Sałatki, naleśniki z twarogiem i rodzynkami i wiele innych przepysznych dań  mogliśmy spróbować w piątek, podczas poczęstunku zorganizowanego w klasie II. Dowiedzieliśmy się także sporo na temat tradycyjnych tańców obu krajów. W szkolnej  świetlicy i na zajęciach w klasie 7a uczniowie próbowali uczyć się pisać i czytać po ukraińsku. I okazało się, że to wcale nie jest takie proste zadanie. Na zakończenie tygodnia integracji uczniowie klasy 8 z wychowawcą zorganizowali quizy i zagadki dla młodszych kolegów. Ich akcja spotkała się to z szerokim zainteresowaniem. Najmłodsi chwalili się niektórym nauczycielom: „Proszę pani! Udało mi się rozwiązać dwie zagadki! A mnie nawet trzy! I dostałam za to dwa/trzy cukierki!” 😉 Również w piątek odbył się konkurs wiedzy o Ukrainie zorganizowany przez panią Magdę. Konkursowe zadania uczniowie poszczególnych klas rozwiązywali wspólnymi siłami z wielkim zapałem i mieli z tego nie lada satysfakcję.

Nieskromnie możemy powiedzieć, że tydzień integracji poszedł nam całkiem dobrze.

A może nawet bardzo dobrze? 😉