Tydzień integracji polsko-ukraińskiej. Podsumowanie akcji :)

Drugi tydzień grudnia minął w naszej szkole pod hasłem integracji polsko-ukraińskiej. Chociaż nasi koledzy i koleżanki z Ukrainy są  z nami już niespełna od roku, to każda okazja jest dobra, by dowiedzieć się więcej o sobie: my o Ukrainie, a Ukraińcy o Polsce. Żeby poczuć się ze sobą jeszcze lepiej, żeby zbliżyć się do siebie. Taki też był zasadniczy zamysł tygodnia integracji.

Każdego dnia odbywały się zajęcia i warsztaty, które przybliżały kulturę, obyczaje czy tradycje kulinarne tak Polski, jak i Ukrainy.

Wachlarz spojrzeń na obydwa kraje był bardzo szeroki. Uczniowie poznawali zwyczaje bożonarodzeniowe, wykonując wspólnie kartki świąteczne. Mieli okazję poznać tradycyjne potrawy ukraińskie, które nie tylko były tematem opracowanych prezentacji. Dania kuchni ukraińskiej pojawiły się na naszej szkolnej stołówce, ale nie tylko. W piątek, w klasie II, można było spróbować potraw ukraińskich, które zostały przygotowane przez mamy naszych uczniów (mamę Ani i mamę Davida), przez panią Oksanę i przez panie, które są z Ukrainy i mieszkają w Ruścu.  Wspólnie dowiedzieliśmy się także sporo na temat tradycyjnych tańców obu krajów. Podczas zajęć  świetlicowych i na lekcji w klasie 7a uczniowie mieli okazję uczyć się pisać i czytać po ukraińsku. I okazało się, że wcale to nie jest takie proste 🙂 Na koniec tygodnia integracji polsko-ukraińskiej uczniowie klasy 8 wraz z wychowawcą zorganizowali quizy dla młodszych kolegów. Zadania i zagadki cieszyły się dużym zainteresowaniem i wzbudziły wiele radości. Niektórzy nauczyciele donoszą, że słyszeli radosne okrzyki maluchów: „Proszę pani! Rozwiązałam dwa/trzy zadania! Dostałam za to dwa/trzy cukierki!” Tyle było radości 🙂 Również w piątek obył się międzyklasowy konkurs wiedzy o Ukrainie. Akcję przygotowała pani Magda.

Nieskromnie możemy powiedzieć, że akcja integracja dobrze nam wyszła.

A może nawet bardzo dobrze 😉